Меланома

Меланома – це найнебезпечніша злоякісна пухлина шкіри. Вона розвивається з меланоцитів, що лежать на кордоні епідермісу і дерми і зазнали злоякісне переродження, або з невусних клітин дісплатіческіх і вроджених невоклеточний невусів, які на певному етапі набувають здатність до інвазивного росту і метастазування.

Це вид раку шкіри, який відбувається з епідермальних меланоцитів як нормальної шкіри, так і пігментних невусів, і, бурхливо розвиваючись, вражає не тільки шкіру, але і може поширитися на інші органи і кістки.

Зустрічається меланома приблизно в 10 разів рідше, ніж рак шкіри, складаючи близько 1% від загального числа злоякісних новоутворень. Частота виникнення меланоми останнім часом збільшується, при тому у жінок вона виникає трохи частіше, ніж у чоловіків.

Захворюваність на меланому різко збільшується у віковій групі 30-39 років, однак їй може бути підданий навіть маленька дитина.

Причини меланоми

Фоном для виникнення меланоми нерідко служать вроджені пігментні плями – невуси, особливо повторно травмуються, при розташуванні їх на спині, в області надпліччя, на стопі або відкритих частинах тіла.

Пігментні невуси зустрічаються у 90% людей. І в залежності від шару шкіри, з якого вони розвиваються, розрізняють епідермо-дермальниє, або прикордонні, Внутрідермальний і змішані. Найбільш небезпечні прикордонні невуси. Вони являють собою чітко окреслений вузлик чорно-коричневого, чорно-сірого або чорного кольору з гладкою сухою поверхнею, на якій не буває волосся. Вузлик плоский або злегка підноситься над поверхнею шкіри, безболісний. Має м’яко-еластичну консистенцію. Розміри варіюють від декількох міліметрів до 1 см.

Не знаєте хвороба? Скористайтеся сімптомчекером

Прикордонний невус зазвичай локалізується на голові, шиї, долонях і стопах, а також на тулубі. Частота малігнізації змішаних невусів значно нижче. А з дермальних невусів меланома розвивається в одиничних випадках.

Хірургічне втручання при невуса раніше вважали опасним.Но це уявлення виявилося помилковим. В даний час вважають, що висічення будь-якого і навіть прикордонного невуса в межах здорової тканини гарантує одужання і є надійною заходом профілактики меланоми. Особливо рекомендується видалення невусів, розташованих на підошві, стопі, нігтьовому ложі і в періанальної області, які майже завжди за своєю будовою бувають прикордонними і часто піддаються травмі.

До речі, дуже небезпечні і меланоми, що розвиваються на тлі придбаних пігментних плям, які виявляються у хворих в зрілому віці.

Серед факторів ризику – значні дози ультрафіолетової радіації, травма, гормональна перебудова організму, сімейна схильність до меланоми, пігментна ксеродерма і меланоз Дюбрея.

Симптоми меланоми

Першими ознаками, які вказують на озлокачествление пігментних невусів, є:

  • збільшення розмірів, ущільнення, вибухне одного з ділянок або рівномірне зростання пігментного утворення над поверхнею шкіри;
  • посилення, а зрідка ослаблення пігментації невуса;
  • кровотеча, поява тріщин або поверхневе виразка з утворенням кірки;
  • почервоніння, пігментовані або непігментовані тяжі, інфільтровані тканини в оточенні невуса;
  • поява свербежу, печіння;
  • освіту сателітів, збільшення лімфатичних вузлів.

Іншими словами, будь-який невус, виступаючий над поверхнею, який змінив забарвлення, мокнучий, що кровоточить або викликає неприємні суб’єктивні відчуття, підозрілий на меланому і в будь-якому випадку вимагає консультації онколога.

Локалізація, зростання і поширення меланоми

На відміну від раку шкіри переважного розташування меланоми на обличчі не спостерігається. Майже у половини хворих пухлина виникає на нижніх кінцівках, дещо рідше на тулубі (20-30%) і верхніх кінцівках (10-15%) і лише в 10-20% – в області голови та шиї.

Зростання і поширення меланоми відбуваються шляхом проростання навколишніх тканин, лімфогенного і гематогенного метастазування.

Зростає меланома в трьох напрямках: над шкірою, по її поверхні і вглиб, послідовно проростаючи шари шкіри і підлеглі тканини. Чим глибше поширюються тяжі пухлинних клітин, тим гірше прогноз.

Метастазування меланоми

Меланома характеризується бурхливим і раннім метастазуванням. Найчастіше метастазами уражаються регіонарні лімфатичні вузли. Метастази у віддалені лімфатичні вузли зустрічаються рідше.

Часто зустрічаються метастази в шкіру. Вони мають вигляд дрібних множинних, злегка підноситься над рівнем шкіри висипань коричневого або чорного кольору.

Гематогенні метастази можуть виникнути в будь-якому органі, але найчастіше уражаються легені, печінка, головний мозок і наднирники.

Поділитися посиланням


Адреса

вул. Володимира Антоновича, 65 (вул. Свердлова, 65)
6-й поверх, Лікарня швидкої допомоги
м. Дніпро, Україна, 49006

Телефони

(056) 770-10-02
(056) 770-14-44, (056) 770-12-98
(095) 230-07-07 (Vodafone)
(067) 632-09-48 (Київстар)