Епідермальні невуси

Пігментний невус – це невелике (діаметром менше 1 см), чітко окреслений гіперпігментірованних пляма, папула або вузол, утворений скупченням невусних клітин в епідермісі, дермі і, зрідка, в підшкірній клітковині. Вони з’являються в дитинстві, а до старості зникають.

Синоніми: родимі плями, придбані меланоцитарних невуси.

Пігментні невуси (родимки, родимки) – доброякісні утворення шкіри, що складаються зі скупчень пігментних клітин (меланоцитів). Рідні плями відрізняються характерним кольором (від жовто-коричневого до чорного, в залежності від концентрації меланіну). Пігментні невуси зазвичай плоскі або злегка виступають над шкірою, а їх поверхня може бути гладкою або шорсткою. Деякі родимки покриті волоссям.

Наявність пігментних невусів містить в собі ризик їх перетворення в злоякісну пухлину. Приблизно 70% меланом шкіри (злоякісних пухлин) утворюється з рідної плями (родимки).

У яких же випадках родима пляма на тілі може перейти в злоякісну пухлину?

  • якщо пігментну пляму збільшилася в розмірах по висоті або по площі;
  • якщо форма родимки змінилася, втратила чіткі контури;
  • якщо родима пляма змінило свій колір (колір став більш-, навпаки, менш інтенсивним);
  • якщо на гладкій поверхні плями з’являються вузлики або скоринки, виникають виявлення плями, кровоточивість;
  • якщо близько пігментного невуса виникають дрібні освіти, розташовані під шкіру або в підшкірній клітковині;
  • якщо в паху, під пахвами або на шиї з’являються збільшені лімфатичні вузли.

У деяких випадках слід проводити профілактичне видалення пігментних невусів (родимок).

По-перше, бажано видаляти невуси ще в дитячому віці, до настання періоду статевого дозрівання. Рекомендується також видалення родимих ​​плям, розташованих в тих областях, де вони можуть заважати і де їх можна випадково зачепити, натерти або здерти. Також, якщо пігментний невус на обличчі або тілі досягає розміру 1,5 см і більше та має темно-коричневе або чорне забарвлення, то лікарі також радять видаляти такі родимки або родимі плями.

Деякі пацієнти вважають, що видалення рідної плями призводить до появи раку або злоякісної пухлини, але це не так. Своєчасне видалення підозрілої родимки допоможе уникнути появи пухлини на цьому місці.

Існує кілька методів видалення пігментних невусів (родимок, родимих ​​плям):

  • Видалення родимих ​​плям і родимок лазером або радионожом. Дана операція проводиться під місцевою анестезією. При цьому безболісно і акуратно видаляються невеликі родимки, і за один сеанс можна видалити відразу багато родимок. Після видалення невуса на його місці утворюється невелика скоринка, яка відпадає приблизно через тиждень. Після дрібних родимок слідів майже не залишається, тому лазерна методика найчастіше застосовується для видалення родимок на обличчі.
  • Хірургічне висічення застосовується, коли пігментний невус досягає великих розмірів і видалення лазером або радионожом неможливо. Операція проводиться під місцевою або загальною анестезією. При цьому використовується сучасна техніка, накладаються косметичні шви, і пацієнт може повернутися до звичного способу життя через дуже короткий час після операції.

Ні в якому разі не варто самим видаляти родимки і родимі плями!

Поділитися посиланням


Адреса

вул. Володимира Антоновича, 65 (вул. Свердлова, 65)
6-й поверх, Лікарня швидкої допомоги
м. Дніпро, Україна, 49006

Телефони

(095) 230-07-07 (Vodafone)
(067) 632-09-48 (Київстар)